6 grudnia 2020 roku, w późnych godzinach wieczornych Stanowisko Kierowania KP PSP w Busku-Zdroju otrzymało zgłoszenie o prawdopodobnym zatruciu tlenkiem węgla w domu jednorodzinnym w miejscowości Olganów gm. Busko-Zdrój. Po przybyciu na miejsce zastępów straży pożarnej, okazało się, że w pomieszczeniach budynku występuje podwyższone stężenie tlenku węgla, w których urządzenie pomiarowe wskazało obecność czadu na poziomie 500 ppm. W związku z tym, że domownicy (dwie osoby) z objawami zatrucia tlenkiem węgla przebywali wewnątrz budynku, strażacy zabezpieczeni w odpowiedni sprzęt ochronny dokonali ich pilnej ewakuacji na zewnątrz. Poszkodowany mężczyzna został przekazany zespołowi Państwowego Ratownictwa Medycznego, natomiast wobec poszkodowanej kobiety pozostającej pod opieką strażaków z JRG Busko-Zdrój, zastosowano tlenoterapię bierną, udzielono wsparcia psychicznego po czym przekazano kolejnemu przybyłemu na miejsce działań zespołowi PRM. Osoby poszkodowane zostały zabrane do szpitala. W międzyczasie dokonano przewietrzenia wszystkich pomieszczeń budynku oraz zakręcenia dopływu gazu do budynku przy jednoczesnej kontroli poziomu tlenku węgla, aż do momentu uzyskania wyniku negatywnego w urządzeniu pomiarowym.

Rozpoczął się kolejny sezon grzewczy, dlatego jak każdego roku apelujemy przypominamy o tym, że tlenek węgla, który powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze, jest gazem toksycznym, niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku), blokującym dostęp tlenu do organizmu.
W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć wyposażenie  naszych domów lub mieszkań w autonomiczne czujki tlenku węgla 

 

Opracował: kpt. Michał Świąder

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju

ul. Waryńskiego 29a, 28-100 Busko-Zdrój

Telefon kontaktowy

fax. 41 378 20 43 w.205

Elektroniczna skrzynka podawcza

/ub5v99mu73/skrytka

Odwiedzin dziś 13

Odwiedzin od 05.02.2019 34552

Kubik-Rubik Joomla! Extensions