26 listopada 2020 roku o godz. 4:54 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Busku – Zdroju wpłynęło zgłoszenie dotyczące pożaru siarki w jednym z wagonów składu towarowego, znajdującego się w pobliżu przejazdu kolejowego w miejscowości Januszowice gmina Gnojno. Na miejsce pożaru zostały zadysponowane siły z JRG PSP Busko – Zdrój, OSP Balice włączona do KSRG oraz siły z JRG 4 Chmielnik, ze względu na położenie miejsca zdarzenia w obszarze  chronionym.

Po dotarciu na miejsce pierwszych sił JOP i przeprowadzonym rozpoznaniu stwierdzono pożar siarki granulowanej na powierzchni około 10 m2 w wagonie wchodzącym w skład zestawu składającego się z 41 wagonów i przewożącego łącznie ponad 2400 Mg siarki. W celu zabezpieczenia prowadzonych działań w porozumieniu z Dyżurnym Ruchu PLK i za pośrednictwem centrali PLK w Lublinie zdalnie wyłączono zasilanie w sieci trakcyjnej oraz wstrzymano ruch pociągów na wskazanej linii kolejowej. Pozwoliło to na rozpoczęcie działań gaśniczych polegających na podaniu jednego prądu wody w natarciu a następnie prądu piany ciężkiej, dzięki czemu pożar został szybko zlokalizowany i nie rozprzestrzenił się na pozostałą część składu. Po ugaszeniu pożaru w celu upewnienia się, że nie występują ukryte zarzewia ognia oraz podwyższona temperatura, dokonywano regularnych i cyklicznych pomiarów temperatury materiału wewnątrz wagonu przy użyciu kamery termowizyjnej. Z chwilą całkowitego usunięcia zagrożenia, zastępy zakończyły działania i wróciły do jednostek.

W działaniach trwających ponad 6 godzin udział brały 4 zastępy z PSP oraz 1 zastęp OSP z KSRG – łącznie 21 strażaków oraz służby współdziałające.

 

Opracował: kpt. Michał Świąder

Zdjęcia: KP PSP Busko-Zdrój

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju

ul. Waryńskiego 29a, 28-100 Busko-Zdrój

Telefon kontaktowy

fax. 41 378 20 43 w.205

Elektroniczna skrzynka podawcza

/ub5v99mu73/skrytka

Odwiedzin dziś 11

Odwiedzin od 05.02.2019 34550

Kubik-Rubik Joomla! Extensions