W dniach 9, 10 i 18 czerwca 2019 roku strażacy jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP   w Busku-Zdroju wykorzystując korzystne warunki atmosferyczne ćwiczyli na akwenie wodnym w miejscowości Radzanów k/Buska-Zdroju. Szkolenie zostało przeprowadzone w ramach doskonalenia zawodowego poszczególnych zmian służbowych i miało na celu utrwalenie zdobytej dotychczas wiedzy oraz praktycznych umiejętności w trakcie prowadzenia działań ratowniczych na akwenach wodnych.  

Ćwiczenia poprzedzone zostały niżej wymienionymi zagadnieniami:

  • omówieniem zasad współpracy sił i środków obecnych na miejscu zdarzenia ze Specjalistyczną Grupą Wodno-Nurkową,
  • omówienie technik sterowania łodzią motorową,
  • omówienie technik podejmowania osób z wody do łodzi ratunkowej,
  • omówienie technik podejmowania osób z wody z wykorzystaniem sprzętu typu: koło ratunkowe, rzutka, pas ratowniczy typu "węgorz",
  • przedstawienie możliwości wykorzystania sprzętu do ratownictwa wodnego będącego na wyposażeniu JRG PSP w Busku-Zdroju,,
  • omówienie podstawowych zasad kpp, podejmowanych w stosunku do osób podtopionych oraz zasad postępowania w przypadku osoby poszkodowanej, u której wystąpiła hipotermia.

Ćwiczenia były także okazją do wykorzystania i sprawdzenia skuteczności procedur i sprawności sprzętu ratowniczego wykorzystywanego podczas zdarzeń na otwartych akwenach wodnych.

 

Opracował: st. kpt. Marcin Wójcik

Zdjęcia: KP PSP w Busku-Zdroju.

 

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju

ul. Waryńskiego 29a, 28-100 Busko-Zdrój

Telefon kontaktowy

fax. 41 378 20 43 w.205

Elektroniczna skrzynka podawcza

/ub5v99mu73/skrytka

Odwiedzin dziś 0

Odwiedzin od 05.02.2019 25937

Kubik-Rubik Joomla! Extensions