Bezpieczna ewakuacja. Co warto wiedzieć w okresie wakacyjnym ?

Zbliża się czas wakacji, czas wymarzonego wypoczynku dla większości z nas. Przebywając na urlopie w nowych dla nas miejscach np. hotelach, schroniskach, pensjonatach, domach wczasowych, pamiętajmy aby na początku pobytu zapoznać się z zasadami postępowania w przypadku pożaru lub ogłoszenia ewakuacji w danym budynku. Może się to wydawać dla Państwa zbędne, aczkolwiek znajomość rozmieszczenia dróg oraz wyjść ewakuacyjnych w budynku zwiększa szanse na szybkie wydostanie się na zewnątrz. W trosce o Państwa bezpieczeństwo poniżej przedstawiamy podstawowe zasady zachowania się na wypadek powstania pożaru:

Jeśli zauważyłeś pożar:

 • zaalarmuj osoby przebywające w pomieszczeniu/budynku,
 • wyjdź na klatkę schodową i zaalarmuj sąsiadów krzykiem,
 • wezwij straż pożarną,
 • wybierz numer alarmowy 998 lub 112, a po uzyskaniu połączenia spokojnie i wyraźnie powiedz:

– gdzie się pali  
– czy zagrożeni są ludzie.
– co się pali

Nie rozłączaj się pierwszy! Dyżurny, który odbierze Twoje zgłoszenie, zada Ci dodatkowe pytania odnośnie zgłaszanego zdarzenia. Zapyta o Twoje imię i nazwisko, dokładny adres lub poprosi o inne informacje, które mogą być przydatne dla strażaków-ratowników. Poczekaj więc aż to dyżurny rozłączy się jako pierwszy, oczywiście pod warunkiem, że nie stanowi to dla Ciebie dodatkowego zagrożenia.

Pamiętaj! Zawsze słuchaj poleceń strażaków!
Co możesz jeszcze zrobić, zanim przyjedzie straż pożarna?

 1. Wyprowadź z budynku dzieci i osoby niepełnosprawne.
 2. Jeżeli jest na to czas – weź ze sobą dokumenty oraz niezbędne lekarstwa.
 3. Dbając o własne bezpieczeństwo – spróbuj wyłączyć dopływ gazu i energii elektrycznej oraz usuń z zasięgu ognia materiały palne lub wartościowe rzeczy, a potem zacznij gasić pożar.
 4. Nie otwieraj okien.
 5. Nie dopuść do tego, by pożar odciął Ci drogę ewakuacji.
 6. Zabronione jest używanie wind w celu ewakuowania się z budynku.
 7. Na korytarzach i klatkach schodowych znajdują się podświetlane znaki ewakuacyjne, które wskazują najkrótszą oraz najszybszą drogę na zewnątrz.

Jeśli sam nie jesteś w stanie ugasić pożaru, natychmiast opuść mieszkanie, zamykając drzwi jedynie na klamkę – nie zamykaj ich na zamek.

Pożar odciął Ci drogę ewakuacji? Nie panikuj!

 • Idź do pokoju z oknem lub balkonem, znajdującego się jak najdalej od miejsca pożaru.
 • Jeśli to możliwe – zabierz ze sobą mokry ręcznik lub koc wykonany z naturalnych materiałów (lnu, wełny, bawełny itp.) i zamknij za sobą drzwi na klamkę.
 • Wzywaj pomoc przez okno lub z balkonu.
 • Jeśli temperatura i zadymienie wzrastają: połóż się na balkonie, pod oknem, i przykryj szczelnie trudno palnym okryciem wykonanym z naturalnych materiałów.

Często w hotelach zainstalowany jest system wykrywania i sygnalizacji pożaru. Alarm pożarowy sygnalizowany jest sygnałem dźwiękowym. Alarm ten wywoływany jest automatycznie z chwilą wykrycia pożaru lub zadymienia przez system sygnalizacji pożarowej. Z chwilą zauważenia pożaru, dymu wydobywającego się z pomieszczenia lub wyczuwalnego zapachu spalenizny system sygnalizacji pożaru można również włączyć za pomocą przycisku ręcznego ostrzegania pożarowego, który najczęściej znajduje się na korytarzach oraz klatkach schodowych.

Opracowanie: Wydział Prewencji Społecznej

Źródło: http://www.straz.gov.pl/porady/Bezpieczna_ewkuacja_bezpieczne_wakacje

siedziba

Komenda Powiatowa

Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju

ul. Waryńskiego 29a, 28-100 Busko-Zdrój

Telefon kontaktowy

fax. 41 378 20 43 w.205

Elektroniczna skrzynka podawcza

/ub5v99mu73/skrytka

Odwiedzin dziś 13

Odwiedzin od 05.02.2019 34552

Kubik-Rubik Joomla! Extensions